Taç yaprak ne demek, nedir ?

Taç Yaprak, Petal olarak da bilinir, değişik renkli tozlaşmaya yardımcı olan ve çiçeğin dıştan içe doğru ikinci halkasını oluşturan yapraklardır, dişi ve erkek organları korumakla görevli çiçek kısmıdır , böceklerin ve kuşların ilgisini çeker

Çiçeğin 4 ana kısmından biridir. Taç yapraklar çeşitli göz alıcı renklere sahiptir. Birçok taç yaprak, güzel kokulu, nektar denilen bir sıvı üretir. Görevleri erkek ve dişi organları korumak, güzel koku ve göz alıcı renkleriyle böcekleri ve kuşları kendilerine çekmektedir.

Taç yaprağın görevleri nelerdir?

1- Çiçeğin en gösterişli kısmıdır.

2- Hücresindeki golgi aygıtı adlı organel sayesinde güzel koku salgılar İçindeki kromoplast organeli ise yeşil hariç diğer renkleri salgılar Bu da tozlaşmada önemli rol oynar.

3- Üreme organlarının dışında bulunur.

4- Gösterişli yapısı ve renkleriyle birçok canlıyı cezbederek tozlaşmada önemli bir role sahiptir.

5- Monokotil bitkilerde çiçek örtüsü 'tepal' adı verilen bir kısımdan oluşur Taç yapraklar gösterişli, güzel kokan ve renkli olduklarından böcekleri kendilerine çeker ve bu olay sonucunda arılar veya böcekler polen depo etmiş olurlar.

İngilizce'de taç yaprak

Petal

Fransızca'da taç yaprak

Pétale

Taç yaprak sözlük anlamı nedir

Çiçekli bitkilerde, göze hoş gelen değişik renklerde olan ve çiçeğin dıştan içe doğru ikinci halkasını oluşturan yapraklar. Petal.
Köken: İngilizce petal
(BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998)

,