Aflatoksin ne demek, nedir ?

Tahıl ve yemlerde ve de diğer  kuru yiyeceklerde nemin artması ve ısıya bağlı olarak, mantarlar çoğalarak küf zehiri denilen zararlı bir zehirli toksik madde üretirler. Bu zehirli maddelerden en dikkate değer olanı Aflatoksin’dir.  Aflatoksinler genel olarak kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir

Küf, yiyecek üstünde pamukcuk şeklinde yapılar oluşturarak ürerler. Bazen bu üreme gözle görülmeyen ürünün iç kısımlarında da gerçekleşebilir. Bu nedenle Aflatoksinin gözle tespit edilmesi zordur.

Dışardan küf görünen besinlerde, küflü kısmın alınarak diğer kısımlarının yenmesi de bu nedenle sakıncalıdır. Çünkü gıda ürününün iç kısımlarında da zehirli aflatoksinler bulunabilir.

Nasıl oluşur?

Bir gıda maddesinde aflatoksinin oluşması için ilk koşul, bu toksini yapan küfün sporlarının gıda maddesine bulaşması; daha önemli ikinci koşul ise, gıdanın kendisinin ve bulunduğu ortamın, bu küf sporlarının çimlenerek çoğalmasını sağlayacak şartlara sahip olmasıdır. Küfün veya sporlarının insan sağlığına çoğu kez herhangi bir olumsuz etkisi olmamasına karşın,  ürettikleri maddelerin bir kısmı zararlıdır ve bu maddelerin birçoğu yüksek sıcaklık  ile ortadan kaybolmamaktadır. Küflerin gelişebildiği her gıda maddesinde aflatoksin veya benzeri başka bir zehirli maddenin meydana gelmesi ihtimali bulunmaktadır.

Aflatoksin sözlük anlamı nedir

C7H10O6; Aspergillus flavus tarafından meydana getirilen kanser yapıcı ve karaciğere zararlı bir mikotoksin.
Köken: İngilizce aflatoxin
(BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998)

Aspergillus flavus mantarı tarafından salgılanan kanser yapıcı ve karaciğere zararlı bir mikotoksin.
Köken: İngilizce aflatoxin
(BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü )

Tahıl ürünlerinin % 15 bağıl nem ve 25 ºC ve üzeri sıcaklıklarda depolanması sırasında aşırı miktarda üreyen Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus, Penicillium ve Rhizopus türü mantarlar tarafından üretilen, aflatoksin B1, B2, G1, G2, M1ve M2 gibi alt tipleri olan ve canlılarda karaciğer başta olmak üzere tüm organları etkileyerek ölüme neden olan bir grup mantar zehri. Aflatoksinlerin tamamen parçalanmaları için 300 ºC ve üzeri sıcaklıklara ihtiyaç olduğundan pastörizasyon işlemleri gıda maddelerindeki bu bileşikleri etkisiz kılmak için yeterli değildir.
Köken: İngilizce aflatoxin
(BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü )

,