Alain delon ne demek, nedir ?

Alain Delone, Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen "Cesar Award" kazanmış Fransız sinema oyuncusudur Alain Delon özellikle bayanlar tarafından çekici ve yakışıklı bir erkek olarak benimsenmiş ve bu niteleme ülkemizde de şarkılara bile konu olmuştur.

8 Kasım 1935'te Sceaux, Fransa'da dünyaya geldi. Sinema oyunculuğu kariyerinde çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlayan Delon, henüz 23 yaşındayken Fransa'nın efsane aktörleri Gerard Philipe ve Jean Marais ile ve Amerikalı aktör James Dean ile kıyaslanmaya başladı. Delon, kariyeri boyunca Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Melville, Michelangelo Antonioni ve Louis Malle gibi önemli yönetmenlerle çalıştı. 1999 yılında İsviçre vatandaşı oldu.

2006'da İstanbul Film Festivali'ne katılması beklenirken, katılamayacağını son gün açıklayarak, bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Delon kalp sorunu ile aynı dönemde Tiyatro oyunuda iptal ettirmişdir.Delon oyunculuğu oynayarak öğrenmiş Gabin ve Venturayı ustaları gören bir aktördür.General De Gaulle el yazmalarını satın alıp, Invalide müzesine bağışlamıştır. Ayrıca hayvanlara tutku ile bağlı olan aktör, Brigitte Bardot'un federasyonun talebi ile Çin Cumhurbaşkanına hayvanlara kötü davranılmaması ile ilgili açık mektup yazmıştır.Anthony,Anouchka,Alain-Fabien adlı 3 çocuğu vardır.Babannesi Korsikalıdır.

Baba tarafı Güney Fransadan anne tarafı ise Alsas bölgesindendir. Fransız milliyetçi Le Pen ile dost bir De Gaullecüdür. Büyük bir resim ve Heykel koleksiyonu olan aktör,Douchy adlı köydeki geniş arazisinde hayvanları ile yaşamaktadır. Paris'te yaşamanın hayvanlarla mümkün olmadığından Paris'te yaşayamayacağını belirtmiştir. 2002 ağır bir depresyon geçiren aktör intiharı denemiştir. Gençlere oyuncu olmalarını tavsiye eden aktör, oyunculuğu dünyanın en güzel mesleği olarak nitelendiriyor.