Antifriz ne demek, nedir ?

Bir motorun soğutma suyuna katılan bir madde. Suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek gayesiyle katılır. bazen başka bir sıvının donma sıcaklığını düşüren bir faktörü belirtmek için de antifriz deyimi kullanılır

Su donma sıcaklığına yaklaştığı zaman, diğer maddelerin tersine genleşir. Radyatör, silindir blokları ve diğer motor parçaları, genleşerek donan suyun meydana getirdiği basıncın te’siriyle çatlayabilir. Bu tehlikeleri önlemek için soğutma suyuna sıvı antifriz olarak etanol, metanol ve etilen glikol katılır. Antifriz, kışın beklenen en düşük sıcaklıkta donmayı önleyecek miktardadır. Antifriz ne kadar artarsa donma sıcaklığı o kadar düşer.

Antifriz olarak kullanılan etanol ve metanol buharlaştığından sudaki miktarları azalır. Bunun için antifriz ayarını iyi yaptırmalıdır. Permanent yani etilen glikol antifrizler daha te’sirlidir. Ancak çok pahalıdır. Piyasada kullanılan antifrizlere genellikle bir pas önleyici ve bir de su pompası yağlayıcısı eklenir.

Bazı böcekler kış mevsimi yaklaştığı zaman donmaya karşı korunmak için gliserol (glycerol) salgısını artırırlar. Gliserol organizmadaki sıvının donma sıcaklığını düşürür.

Antifriz sözlük anlamı nedir

1. Bir sıvıya katıldığında, o sıvının donma derecesini düşürerek, donmasını önleyen madde, donmaönler.

a. (a'ntifriz) Dondurmaz.
Köken: İngilizce antifreeze
(Güncel Türkçe Sözlük )

Suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek amacıyla motorun soğutma suyuna katılan etilen glikol gibi maddeler.
Köken: İngilizce antifreeze, antifreez agent
(BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II) 2007)

Etilen glikol veya alkol gibi suya karıştırıldığında donma noktasını düşüren sıvılar.
Köken: İngilizce antifreeze
(BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü )

Antifriz ingilizce ne demek

n. antifreeze, substance added to engine fluid to lower it's freezing point
Köken: İngilizce

, ,