Ccd ne demek, nedir ?

Dijital kameraların en yaygın imaj sensörüdür. Bunlar genellikle CMOS'lerden daha kaliteli imajlar üretseler de daha fazla batarya gücü harcarlar.

Yüklenme iliştrilimiş araç (İngilizce; Charge Coupled Device).Dijital fotoğraf makinelerinin ve video kameralarda ışığa duyarlı yüzey olarak iş görürler. Bir tabakanın üstüne dizilmiş ışığa duyarlı foto diyotlardan oluşurlar. Bunlar, düşen ışığı elektrik gerilimine çevirirler. Ne kadar aydınlık olursa ışık hücresinde (fotosel) biriken gerilim de o kadar yüksek olur. Matrix gerilim, bir analog-dijital (A/D) çevirici ve işlemci vasıtası ile resime çevrilir.CCD algılayıcılar ışığa karşı, CMOS algılayıcılardan daha duyarlıdırlar ve ürettikleri görüntüler daha niteliklidir.

Görüntü çevirim ve okuma işlemlerinde CCD imaj sensörler daha fazla enerji tüketir. CMOS imaj sensörler ise düşük voltajda çalışabildiği için daha az enerji tüketir. Bu yüzden CCD imaj sensörler görüntü kalitesinin önemli olduğu güvenlik kamera sistemlerinde kullanılırken, CMOS imaj sensör az enerji kullanılmasının önemli olduğu cep telefonu, webcam gibi uygulamalarda kullanılır. CCD imaj sensörler CMOS imaj sensörlere göre 100 kat daha fazla enerji tüketir.