Cila ne demek, nedir ?

Çeşitli eşyaların üzerine sürülerek onlara parlaklık veren, dış tesirlerden koruyan ve şeffaf bir tabaka meydana getiren madde. Cila yapı bakımından, bir esas cila maddesi ve bir de eritici olmak üzere iki unsurun birleşmesinden meydana gelir. Esas cila maddesi reçinedir. Gomalak da kullanılır. Eritici olarak muhtelif çözücüler (alkol, eter, benzen ve benzin gibi) kullanılır. Reçine daha çok ağaçlardan elde edilir. Sarı, kahverengi ve açık kırmızı renkte olabilir

Gomalak ise tropikal bölgelerde yetişen bir nevi ağacın, su yürüdüğü zaman özsuyunu emen bir tür böceğin öldükten sonra ağaç gövdesine yapışarak teşkil ettiği tabakadan elde edilir.

Cila çeşitleri: Yapım şekli, maddeleri ve kullanılma sahalarına göre çok sayıda cila türü mevcuttur. Başlıca cila türleri şunlardır:

1. Ağaç cilası: Rengi açık sarıdan kahverengi ile kırmızı arasında değişebilir. Cila, sürülmeden yapışkan bir sıvı halindedir. Gomalak veya reçinelerin çeşitli yağ ve alkoller içerisinde eritilmesi ile yapılır.

2. Mum cilası: % 60 balmumu, % 30 terebentin, % 5 ispirto, % 5 ispermeçet mumu karışımından hazırlanır. Mobilyada, muşambalarda, lambiri ve parke işlerinde kullanılır.

3. Vernik :Reçinelerin aseton, eter, terebentin, alkol vb. içinde eritilmesi ile elde edilen bir ciladır. Yapım şekli ve kullanılan malzeme özelliklerine göre; yağlı vernik, selülozik vernik ve sentetik vernik olmak üzere üç çeşiti vardır.

Yağlı vernikler, eritici maddeleri yağ (terebentin vb) olan verniklerdir. Selülozik vernikler, barut pamuğu ilavesiyle çabuk kuruma özelliği kazandırılmış verniklerdir. Vernik cilaları mobilyada, madeni eşyada, izole maddesi olarak, macun yapımında kullanılır.

4. Maden ve taş cilaları: Maden cilalarının esasını, ince tebeşir tozu, zımpara, arena, Trablus taşı, alçı taşı, ince çakmak taşı ve kuvars tozu, sünger taşı tozu gibi aşındırıcı maddeler teşkil eder. Bunlar toz halinden başka merhem ve macun şeklinde de kullanılabilir.

Maden cilalarının başında "Viyana kireci" ve "kuyumcu kırmızısı" denilen maddeler gelir. Bütün kıymetli metaller için kullanılan muhtelif terkiplerde cilalar bilinmektedir.

5. Deri cilası: Terkibi şöyledir: 25 kısım yapışkan laka, 4 kısım reçine sakızı, 100 kısım saf alkol, 1 kısım biberiye yağı ve 20 kısım gomalak. Lakalarla reçine alkolde eritildikten sonra biberiye katılır. Bir kaç gün bekletilip filtreden geçirilir.

6. Ayakkabı cilası: Terkibi şöyledir: 40 gr ozo kerit, 250 gr seresin, 40 gr carnauba palmiyesi balmumu, 15 gr beyaz balmumu, 0,5 litre terebentin yağı, 7,5 gr muhtelif renkte anilin boyası ve bir koku maddesi. Deri ve ayakkabı cilası yüzey üzerinde su geçirmez, aşınmaya dayanıklı, parlak bir film meydana getirir.

Cila sözlük anlamı nedir

1. Bir yüzeyin dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırmak ve dekoratif bir görünüm kazandırmak için kullanılan kimyasal bileşik.
2. Parlak-lık.
3. Gereksiz süs, gösteriş.

Lamba.
(Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

Evleri badana yapmakta kullanılan beyaz toprak. (Yenikent *Aksaray -Niğde)
(BSTS / Zanaat Terimleri Sözlüğü1976)

a. (cila:, l ince okunur)
1. Bir şeyi parlatmak için kullanılan kimyasal bileşik.
2. Parlaklık.
3. mec. Bir şeydeki aldatıcı, göz boyayıcı durum.
4. mec. Gereksiz süs, gösteriş.
5. argo Sert içkiden sonra içilen hafif içki.
Köken: Arapça cil¥¢
(Güncel Türkçe Sözlük )

Kolsuz kadın kazağı.
(Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

Çalgıların yüzeyine pürüzsüz bir matlık veya parlaklık vermek amacıyla kullanılan genellikle nitro selüloz, polyester, gomalak gibi kimyasalların genel adı.
Köken: İngilizce veneer
(BSTS / Gitar Terimleri Sözlüğü )


1. Ağaç eşyaya parlaklık, güzellik veren ve onu dış etkilerden koruyan katman.
2. Bu katmanı oluşturmada kullanılan gomlak-ispirto karışımı sıvı.
Köken: Osmanlı Türkçesi cilâ
(BSTS / Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü 1968)

Koyun yününden dokunan şalların ucundaki saçaklar.
(Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

Cila ingilizce ne demek

n. squill; scilla a plant used for medical purposes, a plant used for medical purposes (Botany)
adj. polished
n. polish, varnish, finishing, wax, shine, finish, glaze, glazing, luster, lustre [Brit.], polisher, rubbing varnish, veneer, veneering, chaser, dope, gloss
Köken: Arapça

Cila cümle içinde kullanımı

Ayakkabı boyası
Ayakkabı boyası, genellikle cila lı pasta veya krem şeklindeki, deri ayakkabı veya bot ları parlatmak, suyun zararlı etkilerinden ...

Granit
Aşınmaya, basınca , darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci ...

Abanoz
Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz ...

Ayakkabı boyacısı
Seyyar boyacılar genellikle içinde ayakkabı fırçası, bez, cila , boya gibi malzemelerin ve üzerinde ayaklığın bulunduğu bir kutu taşırlar. ...

Plebisitçi demokrasi
Bu tür demokrasi, diktatörlüğe popülist bir cila veren kitle şakşakçılığı sisteminden çok da fazla bir şey getirmez. Bununla beraber, ...

, , , oto fiyatları, ahşap nasıl yapılır, oto nasıl yapılır, oto ne işe yarar, nedir, ahşap fiyatları, saç fiyatları, mobilya fiyatları, qualifications, chartered institute of loss adjusters (), cert sample questions, republica dominicana, clark, past papers, angamaly, chartered loss adjuster qualifications