Çuha çiçeği ne demek, nedir ?

Mart-mayıs ayları arasında, sarı-sarımsı turuncu mor renkli ve kokulu çiçekler açan, 10-30 cm yüksekliğinde, çok senelik otsu bir bitki. Orman altlarında ve sulak çayırlarda bulunur. Yapraklar tabanda rozet şeklinde oval veya uzunca oval şekilli, kenarları dalgalı ve tabana doğru sap şeklinde daralmıştır. Alt yüzü grimsi-beyaz renklidir. Çiçekler rozet yaprakların ortasından yükselen gövdenin ucunda şemsiye gibi, bir arada toplanmışlardır. Çanak ve taç yaprakları tüp şeklinde olup, uçta 5 parçalıdır. Meyve tepesinden deliklerle açılarak tohumlarını etrafa saçar. Tohumları koyu esmer renklidir

Kullanıldığı yerler

Bitkinin kullanılan kısımları kökleri ve çiçekleridir. Kökleri ilk ve sonbaharda topraktan çıkartılır, temizlenir ve güneşte kurutulur. Çuhaçiçeği köklerinde uçucu yağ, saponinler, glikozitler ve enzimler vardır. Bitki yumuşatıcı, hafif idrar söktürücüdür. Köklerde bu hassalar daha fazladır. Bronşit, göğüs hastalıkları ve migrende kullanılır.

Memleketimizde 10 kadar çuhaçiçeği türü vardır. Bunlar bilhassa Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde yaygındırlar. Marmara bölgesinde bol olarak bulunan mavi-sarı çiçekli Primula vulgaris türü bahçelerde ve çiçekçilerde süs bitkisi olarak yetiştirilmekte ve satılmaktadır.

Çuha çiçeği sözlük anlamı nedir

1. İlkbaharda çiçek açan çuhaçiçeğigillerin örnek bitkisi (primula).

a. bit. b. İki çeneklilerden, çok yıllık, değişik renkli çiçekleri ve rozet yaprakları olan, dere kenarlarında da yetişen bir süs bitkisi, onbiraylık.
(Güncel Türkçe Sözlük)

Çuha çiçeğigiller (Primulaceae) familyasından, çok yıllık, otsu, rozet yapraklı, beyaz, sarı, pembe ya da mor renkli çiçekli, nemli yerlerde yetişen türleri olan bir cins. Ayıkulağı, gelin gülü, primula.
Köken: İngilizce primula
(BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998)

Yapısında gamma-linolenik asit (GLA), omega-6 ve omega-9 gibi yararlı yağ asitleri bulunduran ayrıca, vücutta prostoglandinlerin üretimi, kalp, dolaşım, deri ve savunma sistemleri üzerinde etkili olan bir bitki.
Lat. Oenethera biennis
(BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü )

Çuha çiçeği ingilizce ne demek

n. primrose, cowslip, marsh marigold, polyanthus

, ,