Eterik yağlar ne demek, nedir ?

Bir takım bitkilerden elde edilen değişik keskin kokulu yağlar. Eterik yağlar, çiçekler, meyveler, yapraklar ve bazı bitki familyalarının diğer kısımlarında bulunur. Bitki familyaları sedef otu (üzerlik otu)

familyası, nanegiller, şemsiye çiçekgiller ve soğanlı bitkilerdir

Baharatlar asıl olarak eterik yağları dolayısıyla tipik koku ve tad ihtiva ederler. Bazı baharatlardaki eterik yağ oranları şöyledir: Yüzde olarak; Biber 1-3, Yenibahar 3-5, Hindistan cevizi 6-12, Kakule 4-7, Tarçın 2-6, Karanfil 16-20, Zakkum 1-3, Kurkuma 3-6, Rezene 3-6, Kimyon 3-7, Şerbetçi otu 0,5-1, Vanilya 0,5-1.

Elde edilmesi: Eterik yağların elde edilmesi, organik çözücü maddeler yardımıyla ilgili bitki kısımlarının preslenmesi, su buharı destilasyonu veya ekstraksiyonu sonucu olmaktadır. Bazı eterik yağlar, mesela vanilya ve tarçın gibi sentetik olarak elde edilirler.

Kimyasal yapısı: Hiçbir yeknesak kimyasal yapı göstermezler. Eterik yağlar ismi altında çok sayıda farklı kimyasal sütrüktürde (yapıda) kuvvetli aromatik kokan bitki maddeleri özetlenir.

Oda sıcaklığında uçucudurlar, su buhariyle destile edilebilirler. Yağların aksine eterik yağlar, kağıt üzerinde hiçbir şekilde yağ lekesi bırakmazlar. Terpenler ve onların türevleri asıl bileşenlerini teşkil

eder. Terpenler, genel formülleri (C 5 H 8 )n (n = 2,3,4, ...) olan ekseriya siklik hidrokarbonlardır. 2-

metilen bütadienden dimerizasyon veya polimerizasyon ile meydana gelirler.

Eterik yağlar ekseriya tam kokulu, hafiften koyu sıvıya kadar olan maddelerdir. Yalnız çok azı mesela vanilin, kristal olarak bulunur. Eterde, etil alkolde eterik yağlar iyi çözünür. Buna karşılık sudaki çözünürlükleri çok düşüktür. Oda sıcaklığında eterik yağlar buharlaşır. Işığa ve havaya karşı hassastırlar. Bunlar oksidasyona meyyaldirler.

İsli alevle yanarlar. Eterik yağların fizyolojik önemi, her şeyden önce tad ve koku ile alakalı iştah açıcı etkisinde bulunmaktadır. Soğan, sarımsak ve turpun sağlığa faydalı etkisi bilhassa azot ihtiva eden eterik yağların miktarına dayanmaktadır.

Önemli eterik yağlar, anason yağı, okaliptus yağı, hindistancevizi yağı, vanilya, tarçın yağı, acı badem yağı, zencefil yağı, karanfil yağı, ardıç tohumu yağı, rezene yağı, limon yağı, kimyon yağı, nane yağı, şerbetçiotu yağı ve pelin otu yağıdır.

Eterik yağlar sözlük anlamı nedir

Aromatik ve eterik yağlar olarak ayrılan değişik kimyasal yapıdaki ve özel kokuları olduğundanesans diye de adlandırılan ve hardal, papatya, kekik, nane gibi birçok bitkiden izole edilen, bitkilere karakteristik koku veren, antibakteriyel, antiviral etkileriyle idrar yolları, solunum ve sindirim sistemi hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılan yağlar, uçucu yağlar.
Köken: İngilizce etheric oils
(BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü )

Eterik yağlar cümle içinde kullanımı

Birlikte evrim
Sedef otu, bitki lerle beslenen böcek leri kovmak için eterik yağlar üretir. Kırlangıç kuyruk tırtılı, glukoz la birleşmiş veya serbest ...

, ,