Ihlamur ne demek, nedir ?

Familyası: Ihlamurgiller (Tiliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesi

Haziran-ağustos ayları arasında beyazımsı-sarı renkli, hoş kokulu çiçekler açan, yüksek boylu ağaçlar. Genellikle ormanlarda tabii olarak bulunursa da, süs ağacı olarak park ve bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları saplı, ucu sivri, kenarları dişli, taban kısımları kalp biçiminde, üst yüzü yeşil, alt yüzü beyazımsı yeşil ve tüylüdür. Çiçekler, en az üçü bir arada olmak üzere sarkık durumlar teşkil eder. Çiçek örtüsü kayık şeklinde, sarımsı-yeşil renktedir. Meyveleri küre şekilli ve tek tohumludur. Ihlamur ağacı filizden iyi büyür. Azami bir sene yaşar.

Türleri

Ihlamurun, kış ıhlamuru (T. cordata), yaz ıhlamuru (T. platyphyllos), kırmızı ıhlamur (T. rubra) ve gümüşi ıhlamur (T. tomentosa) gibi türleri bulunmaktadır.

Kullanıldığı yerler

Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif bir odun verir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır.Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır.

Ihlamur sözlük anlamı nedir

1. İhlamurgillerden, kerestesi beğenilen, büyük bir gölge ağacı (tilia).
2. Bu ağacın kurutularak hekimlikte kullanılan, çay gibi içilen güzel kokulu çiçeği.

Yumurtadan yapılan bir çeşit yemek.
(Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

Ihlamur ingilizce ne demek

n. lime, linden, lime blossom
Köken: Yunanca

, ,