Kasık fıtığı ne demek, nedir ?

Karın  içi  organlarının  karın  duvarındaki  doğal  açıklıklardan  yada   zayıf  bölgelerden  dışarı  doğru  yer  değiştirmesidir.

Doğumsal zayıf bir noktadan kaynaklandığı gibi  bazı hastalarda ise karın içi basıncını artıran ağır kaldırma, sürekli  kabızlık hali , öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi durumlarda oluşur.

Karın duvarında gözle görülebilen ve elle hissedilen bu şişliği yapan iç organlar, hatta sıklıkla bağırsaklardır.

Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır: tüm fıtıkların yaklaşık % 90’ını oluşturur. Bu olguların büyük çoğunluğu erkeklerdedir: her 9 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür.

Kasık fıtıkları 3 alt gruba ayrılır: direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar. Bu üçü birbirine çok yakın 3 farklı noktadan çıkar ve muayene sırasında kolayca birbirine karıştırılabilir ancak her üçünün de tedavisi aynıdır. İndirek kasık fıtıkları, doğumsaldır, kasık kanalının sonradan ve kendiliğinden açılması sonucu ortaya çıkar. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Direk fıtıklar, adale yırtıklarından dışarı çıkarlar, sporcularla, ileri yaştaki hastalarda ortaya çıkarlar. Femoral fıtıklar, femoral delikten çıkar, en az görülen kasık fıtıklarıdır ve daha çok kadınlarda görülür. Femoral fıtıklar diğerlerinden bir iki cm daha aşağıdan çıkar.

Genellikle belden uyuşturma (spinal anestezi) altında uygulanır.

Kasık bölgesinde 5-6 cm bir kesi yapılarak, karın duvarının direncini sağlayan derin zarsı katmanlara kadar ilerlenir. Gevşek veya yırtılmış zarlar onarılır. Eni yaklaşık 10-12 cm, boyu yaklaşık 6-7 cm olan tül perde yapısına benzer bir yama (prolen mesh) zayıf alanı takviye edecek şekilde dikilerek tespit edilir.

Başlarken kesilmiş olan dış katmanlar yeniden karşı karşıya getirilerek onarılır. Böylece yama karın katları arasında sandviç tarzında yerleşmiş olur. Cilt genellikle gizli dikişle yaklaştırılır.  Ameliyat genellikle 20-30 dakika sürer. Hastanede bir gün yatış gerekir.

Kasık fıtığı cümle içinde kullanımı

Muhammed İldiz
sezon tekrardan FC Wacker tarafından kiralandı. Ancak sezon başında kasık fıtığı nedeniyle 2 ay sahalardan uzak kaldı. 29 Ekim 2011'de sakatlık sonrası

Kedi miyavlaması sendromu
şöyledir: yarık dudak ve damak, timik displazi, hazım anomalisi, megakolon, kasık fıtığı, kalça çıkığı, kriptorsizm, hipospadias, az bulunan böbrek anomalileri

Manuel Fernandes
kupayı o sezon alacak CSKA Moskova'ya elendi. 2005-06 sezonu öncesi kasık fıtığı nedeniyle Münih'te ameliyat oldu. Uzman Ulrike Muschaweck tarafından

,