Ketenkuşu ne demek, nedir ?

Familyası: İspinozgiller (Fringillidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın tarla ve çalılıklarında. Özellikleri: 13 cm uzunlukta ötücü bir kuş. Yılda iki defa kuluçkaya yatar. Göçmendir. Keten ve kenevir bitkilerine zarar verir. Çeşitleri: Tek türü bilinir

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının ispinozgiller familyasından, tüyleri kül rengi ve esmer bir kuş. Akdeniz dolaylarında ve Doğu Türkistan’a kadar Avrupa’nın her yerinde yaygın olarak görülür. Kuzey Amerika’da bulunur. Sürüler halinde yaşayıp küçük tanelerle beslenir. Ahenkli bir ötüşü olup, bazıları göç mevsiminde daha sıcak yerlere giderler.

Çok hareketli bir kuş olan ketenkuşu, kafese çabuk alışır. Kavgacı olmayıp, diğer kuşların arasında rahatça yaşar. Uzunluğu 13 cm kadar olup, alnı ile tepesi koyu kırmızı kahverengi kanatlarının üzerinde iki açık renk bant mevcuttur. Her defasında beşer yumurta yumurtlar. Yılda iki defa kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi 12-14 gün kadar sürer. Keten ve kenevir bitkilerine zarar verir.

Ketenkuşu sözlük anlamı nedir

1. İspinozgillerden, güzel sesli, küçük, tarla ve çalılıklarda yaşayan bir kuş (carduelis linaria).

Ketenkuşu ingilizce ne demek

n. linnet

, ,