Korfbol ne demek, nedir ?

Korfbol, kadın ve erkeklerin aynı takımda yer aldığı dünyanın tek takım sporudur.

Amaç rakip takımın potasına (korf) topu atarak sayı elde etmektir.  Korfbol  takım çalışması gerektirir; topla koşmaya veya top sürmeye izin verilmez

Bir takım 4 kadın ve 4 erkek olmak üzere 8 sporcudan oluşur. Oyun sahası 40 m. X 20 m. uzunluğundadır. Oyun sahası hücum ve defans bölgesi olmak üzere ikiye ayrılır. Bir takımdan her bir bölgede 2 erkek 2 bayan oyuncu yer alır.

Her iki sayıdan sonra takımlar bölge değiştirirler ve defans oyuncuları hücuma, hücum oyuncuları ise defansa geçerler. Devre arasında ise saha değişimi yapılır.

Korfbol sporunda bir erkek bir erkeğe, bir bayan bir bayana savunma yapabilir ve bir kişiye karşı iki kişi savunma yapamaz. Pota yüksekliği 3,5m' dir.

Korfbol'un Tarihçesi

Korfbolun mucidi Hollanda’lı bir Beden Eğitimi öğretmeni olan Nico Broekhuysen’dir. Beden eğitimi derslerinde kızların ve erkeklerin bir arada oynamadığını gören Broekhuysen, İsveç’te oynadığı bir oyundan esinlenerek Korfbol oyununu 1902 yılında Amsterdam’da tasarlamış ve derslerinde oynatmaya başlamıştır.

Bunun hemen ardından Hollanda Korfbol Birliği 1903 yılında kurularak ülke çapında oyunu yaymaya başlamıştır. Ancak, diğer takım sporlarının aksine, o yıllarda kızların ve erkeklerin bir arada oynamasına pek iyi gözle bakılmadığından korfbol, diğer sporlar kadar yayılma gösterememiş ve Hollanda sınırları içerisinde kalmıştır. Hollandaca’nın bir lehçesini konuşan ve bir zamanlar Hollanda Krallığına bağlı olan Belçika’nın Flaman bölgeside bu oyunu benimsemiş ve oynamaya başlamıştır.

1920 Belçika ve 1928 Hollanda Olimpiyat Oyunlarında korfbol gösteri sporu olarak yer almıştır.

1933 yılına kadar korfbol bu sınırlar dahilinde oynanmıştır. Bu yıl biraraya gelen Hollanda ve Belçika Federasyonları “Uluslararası Korfbol Federasyonunu” kurarak korfbolu yaygınlaştırma çalışmalarına başlamışlardır. Ancak yinede çok ilerleme kaydedememişlerdir.

20. yüzyılın ikinci yarısında, kadın ve erkeklerin sosyal durumlarının değişmeye başlamasını takiben korfbol yaygınlaşmaya başlamıştır. 1970 yılında Uluslararası Korfbol Federasyonu’nun sadece Avrupa’da 4 üyesi varken, Korfbol 1992 yılında 4 kıtada 30'dan fazla ülkede oynanmaya başlamıştır.

IKF, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından resmen tanınmıştır. Aynı zamanda, Uluslararası Genel Spor Federasyonları Birliği (GAISF), UOK’nın Tanıdığı Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (ARISF) ve Uluslararası Dünya Oyunları Birliği’ne (IWGA) katılmıştır.

Korfbol, 4 yılda bir yapılan Dünya Oyunları kapsamında yeralmaktadır.

Günümüzde IKF üyesi 57 ülkede korfbol resmi olarak oynanmaktadır

Amacı

Amaç rakip takımın potasına (korf) topu atarak sayı elde etmektir. Her iki sayıdan sonra takımlar bölge değiştirirler ve defans oyuncuları hücuma, hücum oyuncuları ise defansa geçerler.

Devre arasında ise saha değişimi yapılır. Korfbol bir takım sporudur ve takım çalışması gerektirir; topla koşmaya veya top sürmeye izin verilmez. Koşarken topu yakalanırsa durup pas verilmesi gerekmektedir. Korfbol sporunda bir erkek bir erkeğe, bir bayan bir bayana savunma yapabilir ve bir kişiye karşı iki kişi savunma yapamaz.